Менструальна функція та її порушення
Порушення менструального циклу вважаються одним з найпоширеніших захворювань в гінекології. Причинами порушення менструального циклу можуть бути авітаміноз, гормональні порушення, психічні травми, інфекційні захворювання, гінекологічні втручання.
У гінекології всі відхилення від нормального менструального циклу у жінки вважаються порушеннями менструального циклу.
Зустрічаються нерегулярні менструації протягом деякого періоду (до півтора року) після менархе, вони можуть бути пов'язані з так званими ановуляторними (тобто безовуляторними) циклами яєчника. Причина полягає ось у чому: фолікул росте, досягає стадії зрілості, але не розриваєть¬ся, а 7—8 днів перебуває в цьому стані, потім зазнає зворотного розвитку. При цьому циклічність рівня естрогенів в організмі виражена слабше, і наприкінці циклу внаслідок порушення стану слизової оболонки матки можлива кровотеча. Приблизно в 10% випадків ановуляторні цикли чергуються з нормальними.
У деяких випадках фолікул продовжує рости і після того, як досяг стадії зрілості; розміри його при цьому можуть бути до 20 мм (тобто в кілька разів перевищувати нормальні). Цей стан фолікула називається персистенціею, персистуючий фолікул виділяє величезну кількість естрогенів, що також через деякий час призводить до маткової (часом дуже сильної) кровотечі.
До аналогічних наслідків призводить порушення в яєчнику — атрезія фолікулів. Цей етап характеризується постійним множинним дозріванням фолікулів, однак вони неповноцінні й нездатні досягти стадії, на якій один з них міг би гальмувати розвиток інших. У результаті рі¬вень естрогенів в організмі значно і стійко підвищений, що призводить до змін слизової оболонки матки і кровотеч, овуляція ж взагалі не відбувається. Порушення діяльності яєчників і надмірна кількість естрогенів призводять до розладу діяльності всієї статевої системи, включаючи гіпоталамус і гіпофіз. Тому всі випадки відсутності менструацій (аменорея) вимагають своєчасного лікування. В іншому разі стійкі порушення менструальної функції зберігаються і в зрілому віці.
Первинна альгоменорея нерідко проходить після пологів, унаслідок повнішого розвитку матки і більш стійкої діяльності ендокринних залоз. Частіше первинна альмменорея буває при інфантилізмі (тобто недорозвиненій статевій системі). Вторинна альгоменорея виникає у зв'язку із запальними змінами в статевих органах, іноді в зв'язку з аномаліями положення матки (наприклад, при її перегинах).
Іншим істотним порушенням менструального циклу є так звані ювенільні (тобто підліткові та юнацькі) кровотечі. Розрізняють три типи ювенільних кровотеч. Перший — циклічні кровотечі. Вони виникають під час самої менструації і виявляються в підвищеному виділенні крові. Їх причина — у затримці фази регенерації функціонального шару слизової оболонки після його відторгнення під час менструації, погана скорочуваність матки, іноді неправильне її положення (перегини, опущення). При циклічних кровотечах втрата крові не буває дуже великою, однак вона набирає загрозливих для життя розмірів у разі хвороб крові, що супроводжуються порушеннями її зсідання. Частіше циклічні кровотечі мають характер помірних кров'янистих виділень, що затягнулися, рідше — справжньої кровотечі, коли кров відходить згустками.
Більш серйозні ациклічні маткові кровотечі. їх причина — патологічні зміни слизової оболонки матки, при запальному процесі в матці, при поліпах її тіла або шийки, при міомах і т. д., а також при персистенції або множинній атрезії фолікулів. Ациклічні кровотечі настають звичайно несподівано, безладно, з інтервалами від кількох днів до кількох місяців і мають різну тривалість. При цьому спостерігається значна втрата крові. При будь-якій, не пов'язаній з менструацією, кровотечі обов'язково слід звернутися до лікаря.
До порушень менструального циклу належить і аменорея — відсутність менструацій, коли за віком і рівнем розвитку організму вони вже повинні бути. До аменореї не слід відносити відсутність менструації у маленьких дівчаток або ж дівчаток із загальним відставанням у со-матичному і статевому розвитку.
Аменорея може бути первинною, коли менструацій немає зовсім, хоча ознаки статевої зрілості достатньо виражені, і вторинною, коли менструації були, а потім припинилися. Останнє є цілком нормальним при годуванні груддю (хоч і спостерігається не у всіх жінок); менструацій може не бути протягом від 4—5 місяців до року й більше. Затримка, а потім і відсутність менструації є найпоширенішою ознакою вагітності, що почалася. Проте слід, мати на увазі, що й при вагітності менструації можуть бути (приблизно в однієї жінки з 2 000). Характер їх при цьому трохи змінюється, однак жінка цього, як правило, не помічає, і лише потім зовсім несподівано може з'ясуватися, що строк вагітності вже перевищив 3—4 місяці.
Патологічною аменорея є при різних важких захворюваннях, при порушенні обміну речовин - ожиріння, цукровий діабет, тиреотоксикоз, інфекційні захворювання та ін. Успішне лікування цих захворювань нормалізує і менструальний цикл.
Відсутність менструацій несприятливо позначається на соматичному і психічному стані дівчаток-підлітків і дівчат. По-перше, сама по собі відсутність менструацій є виявом недостатньої вираженості природної для жіночого організму періодичності життєдіяльності. При цьому бувають різні розлади вегетативно-судинного характеру — серцебиття, прилив крові до голови, пітливість, почуття стиснення в грудях і т. д. Центральна нервова система перебуває у стані пригнічення або перезбудження. По-друге, відсутність менструацій у дівчинки або дівчини в тому віці, коли у всіх її подруг і однокласниць вони вже встановилися, також несприятливо позначається на її психологічному стані. Насправді ж найбільшу увагу батьки повинні приділяти не стільки пізньому початку менструацій, скільки припиненню тих, що вже почалися, а тим більше усталених, регулярних. У цих випадках необхідно звернутися до лікаря.
Поряд із справжньою аменореєю, може бути й несправжня. Причина її у природженому порушенні прохідності дівочої пліви (внаслідок повного її зрощення — гінатрезії). При цьому менструальні виділення протягом тривалого часу збираються у піхві, яка має велику еластичність і розтяжність. У міру наростання їх кількості з'являються і поступово по¬силюються періодичні болі, що збігаються з часом менструації. Тому при наявності періодичних болів і відсутності менструацій у дівчинки нормального статевого розпитку слід подумати про можливість гінатрезії. Діагноз легко підтверджується при гінекологічному огляді, а розсічення дівочої пліви приводить до повної нормалізації стану.
|