Як зберегти жіноче здоров’я
Ви напевно чули, що жінки живуть довше за чоловіків. Частково це правда, але хворіють вони частіше. За статистикою, у віковій категорії за 50 років близько в 47% жінок є хоча б одна хронічна хвороба. Жіночий організм має свої особливості: у порівнянні з чоловічим, у ньому менше води та м’язів, а жиру більше. До того ж, у період менопаузи жінки починають швидко втрачати кісткову масу через гормональні коливання в організмі. А ще в них частіше буває депресія та інші тривожні розлади.
Те, що жінки не помирають передчасно – не виграш у лотерею від природи, а результат системної та дбайливої турботи про себе. Адже статистика показує, що чоловіки значно рідше звертаються до лікаря. Щодо жінок, то вони теж зазвичай проходять обстеження, коли їх щось турбує. Але якість їх життя буде значно кращою, якщо вони будуть регулярно вживати профілактичних заходів для підтримки здоров’я. нижче наводимо перелік, що треба для цього робити!
Профілактика вдома
Стежити за станом свого організму можна навіть у домашніх умовах. Ось декілька корисних порад для цього:
- Контролюйте індекс маси тіла (ІМТ) – сьогодні у продажу є сучасні смарт-ваги, що дозволяють це робити. Ви просто зважуєтесь, вказуєте свій вік та зріст – а програма сама усе прораховує. Також ІМТ можна визначити самостійно, за спеціальною формулою. Цей показник дуже важливий. Якщо він занадто високий – це посилює ризик розвитку діабету, серцево-судинних патологій та навіть раку. Тому важливо підтримувати його у нормі.
- Коригуйте артеріальний тиск – коли цей показник підвищений, це загрожує ризиком інфаркту та інсульту. Тому для жінки старше 50-60 років тонометр має стати вірним другом. Вимірюйте тиск і за потреби коригуйте його за допомогою спеціальних препаратів. Але пам’ятайте, що призначати їх має тільки лікар.
- Проводьте самообстеження грудей – це варто робити усім жінкам старше 20 років. Це нескладно – варто лише раз на місяць промацувати. Якщо помітили ущільнення – негайно зверніться до лікаря та пройдіть мамографію. До того ж, у віці після 50 років її варто проходити хоча б раз на рік.
Профілактика у лікарні
Навіть ті жінки, про проходять регулярні огляди в лікаря, не роблять необхідного комплексу обстежень. Тому ми склали список того, що варто робити хоча б 1 раз на рік:
- Розгорнутий аналіз крові – буквально на всі показники: глюкозу, ліпіди, гормони. Це допоможе попередити цукровий діабет, патології щитоподібної залози, атеросклероз, серцево-судинні захворювання.
- Колоноскопія – допомагає виявити рак та інші патології товстої кишки на ранніх стадіях. Рекомендується проходити усім жінкам старше 50 років.
- Скрінінг щільності кісток – допоможе попередити ризик переломів та уповільнити розвиток остеопорозу. На жаль, з цією проблемою стикається велика кількість жінок у постменопаузі. Тому у віці після 65 років варто проходити це обстеження регулярно.
- Скрінінг шийки матки – рекомендований усім жінкам старше 30 років. Ця ділянка дуже схильна до утворення злоякісних пухлин, особливо якщо в анамнезі є ерозії, лейкоплакії та інші хвороби.
- Перевірка зору – після 40 років зростає ризик розвитку далекозорості, катаракти, глаукоми та інших хвороб. Тому варто раз на рік перевірятися у офтальмолога.
- Аудіометрія – вікові зміни у організмі можуть призвести до падіння та навіть втрати слуху. Тому варто регулярно проходити скрінінг.
- Дерматоскопія – обстеження шкіри допоможуть виявити небезпечні родимки, здатні до ракового переродження.
- Стоматологічний огляд – в жінок зуби можуть непомітно руйнуватися, особливо у період вагітності, лактації, а також під час менопаузи. Тому варто перевіряти та за потреби лікувати їх.
Пам’ятайте: замість вас ніхто не подбає про ваше здоров’я, яке є незмінною складовою якісного, активного та щасливого життя. Бережіть себе!
|