Надто молоді матері
Юні матері стикнуться із величезними труднощами і необхідністю приймати серйозні рішення. Проте вихід завжди є і навіть юна дівчинка може стати хорошою матір’ю.
У той час коли однолітки переймаються лише своїм одягом та оцінками в школі, юна матір відчуває збентеження, страх, гнів, розпач і не може повірити в те, що сталося. Проте ця ситуація не безвихідна.
Багатьох дівчаток виховували люблячі батьки, які намагалися прищепити доньці високі моральні принципи. В певний момент свого життя вони знехтували цими принципами, і наслідки не забарились. Але пізніше ті самі принципи допоможуть продовжити змістовне життя.
На жаль, не всі юні матері мають оптимістичний погляд на нові обставини. І не кожна з них отримує підтримку з боку сім’ї. Чимало таких дівчат потрапляють у тенета бідності. А ті, що вагітніють внаслідок зґвалтування, мусять зносити ще й емоційний біль від насильства.
Усі проблеми, котрі доводиться долати матерям-підліткам, негативно позначаються на їхніх дітях. У порівнянні з дітьми, які народжуються у жінок більш зрілого віку, діти матерів-підлітків зазвичай мають меншу вагу при народженні, більше хворіють у дитинстві, частіше помирають ще немовлятами і не отримують належної медичної допомоги. Також вони повільніше розвиваються, частіше страждають від голоду, недоїдання і насильства. До того ж існує більша ймовірність, що доньки матерів-підлітків теж завагітніють у юному віці.
Наскільки поширена проблема підліткової вагітності? Як юній мамі добре виховати свою дитину? І чи можна допомогти молодим дівчатам не потрапити в таку непросту ситуацію? На ці питання спробуємо дати відповіді.
Деякі причини підліткової вагітності. Чимало неповнолітніх матерів походять з неповних сімей. Отже, проблеми в сім’ї можуть стати причиною вагітності у підлітковому віці. Дівчатка у таких сім’ях можуть не мати близьких стосунків з матір’ю чи відчувати порожнечу через те, що у них немає батька. Вони починають шукати любов у сторонніх людей.
Ще одна причина підліткової вагітності — зґвалтування. Згодом емоційний біль, завданий такою наругою, може вилитися у бунтівну поведінку. Після цього дівчина може свідомо наражати себе на небезпеку. У жертв статевої наруги може виникнути почуття нікчемності.
Інші дівчатка можуть постраждати через власну цікавість і самовпевненість. Багато дівчат починають статеве життя лише через цікавість. Проте, вони не задумуються над наслідками ранніх статевих стосунків.
За словами соціологів, деякі молоді люди «не знають точно, до чого призводять статеві зносини і внаслідок чого настає вагітність». Дехто з них, зовсім не розуміє зв'язку між статевими зносинами і вагітністю.
Наслідки підліткової вагітності. Дійсність, з якою стикаються неповнолітні матері, дуже відрізняється від юнацьких фантазій. Більшість дівчат визнає, що, дізнавшись про вагітність, були просто шоковані і приголомшені. Часто перша реакція - почуття провини, гнів і невіра. Небажання вірити у свою вагітність дуже небезпечне, оскільки через це дівчина, можливо, не звернеться вчасно до лікаря.
Багатьом вагітним дівчатам навіть немає кому звіритися. Або ж їм соромно розповідати про своє становище. Не дивно, що декого з них охоплює почуття провини чи страху. Чимало вагітних підлітків страждають від глибокої депресії.
Хоч би якою була перша реакція дівчини, зрештою їй усе одно доведеться приймати серйозні рішення, які стосуватимуться її самої і малюка.
Тривожні факти:
- Сорок відсотків дівчат вагітніє до 20 років.
- Близько 40 відсоткам юних матерів — менше 18 років.
- Діти підлітків частіше страждають від жорстокого поводження і недбалого став-лення, ніж діти старших батьків.
- Лише 4 з 10 матерів, яким ще немає 18 років, закінчують середню школу.
- Близько 80 відсотків хлопців не одружуються з юними матерями своїх дітей.
- Зі шлюбів, укладених через те, що дівчина завагітніла, зберігається лише 30 відсотків. Шлюби в підлітковому віці вдвічі частіше закінчуються розлученням, ніж ті шлюби, коли жінка виходить заміж щонайменше у 25 років.
- Діти неповнолітніх матерів частіше народжуються передчасно і мають при народженні малу вагу. Через це збільшується імовірність того, що дитина помре ще немовлям або народиться сліпою чи глухою, розумово відсталою, психічно хворою, гіперактивною чи матиме церебральний параліч, хронічні респіраторні захворювання.
Підліткова вагітність — всесвітня статистика:
Бразилія. У 1998 році в державних медичних установах Бразилії 698 439 дівчат віком до 19 років народили дитину. 31 857 з цих дівчат були у віці 10 - 14 років, а це, безперечно, надто юний вік, аби стати мамою. («Фолья ді Сан-Паулу» за 25 серпня 1999 року).
Великобританія. В Англії 1997 року завагітніло майже 90 000 підлітків. Приблиз-но 60 відсотків з цих дівчат (56 000) народили дитину, і 90 відсотків таких дітей (близько 50 000) народжені незаміжніми матерями. («Неповні сім'ї», 2002 рік).
Малайзія. 31998 року у країні зросла кількість нешлюбних дітей. Більшість з них народжені дівчатами старшого підліткового віну. («Нью стрейтс тайм. Менеджмент тайм» за 1 квітня 2002 року).
Росія. За статистичними даними, 2000 року майже третина дітей (удвічі більше ніж 10 років тому) були народжені незаміжніми матерями. Такого не було з часів Другої світової війни. Більше 40 відсотків цих дітей народжені підлітками. («Московтайм» за 29 листопада 2001 року).
США. Хоча в загальному рівень підліткової вагітності нещодавно знизився, все ж до 20-літнього віку 40 відсотків дівчат вагітніють щонайменше один раз. («Що відбулося з дітьми? Проблема підліткової вагітності у США», 1997 рік).
|