Тест на овуляцію
Робота тестів на овуляцію, які можна зробити удома, заснована на визначенні зростання кількості лютеїнізуючого гормону (ЛГ) в сечі. Деяка кількість ЛГ завжди присутня в сечі, а за 24-36 годин до овуляції його концентрація різко збільшується.
Період дозрівання яйцеклітини до її виходу з яєчника може продовжуватися від 8 днів до місяця, в середньому цей період триває приблизно 2 тижні. Чинником, що впливає на тривалість цього процесу, є час, який потрібний організму для досягнення граничного рівня естрогену. Високий вміст естрогену стимулює збільшення вмісту лютеостимулюючого гормону, який примушує яйцеклітину прориватися через стінку яєчника протягом одного-двух днів після різкого підйому його рівня. Після овуляції яйцеклітина потрапляє в область малого тазу, де підхоплюється пальцеподібними відростками фаллопієвих труб, званими фімбрії.
Для запліднення яйцеклітини сперматозоїди повинні потрапити в тіло приблизно в той же час, коли яйцеклітина виходить з фолікула.
Яйцеклітина після виходу з фолікула живе всього протягом 24 годин або навіть менше, а сперма залишається здатною до її запліднення протягом декількох днів. Щоб вірогідність вагітності зросла статеві зносини повинні відбутися в самий відповідний час, визначити який допоможе тест на овуляцію.
Щоб вибрати день, з якого потрібно починати тестування, треба знати тривалість свого менструального циклу. Першим днем циклу є день, коли почалася менструація. Довжина циклу - кількість днів що пройшли від першого дня останньої менструації до першого дня наступної.
Якщо цикл постійний, то починати робити тести потрібно приблизно за 17 днів до початку наступної менструації, оскільки фаза жовтого тіла (період після овуляції) тривати 12-16 днів (зазвичай - 14).
Наприклад, якщо звичайна довжина циклу - 28 днів, то тестування потрібно починати з 11-го дня, а якщо 35 - то з 18-го.
Якщо тривалість циклу різна треба вибрати найкоротший цикл за останні 6 місяців і використовувати його тривалість для обчислення дня, з якого починається тестування. При непостійних циклах і наявності затримок використання тестів без додаткового контролю за овуляцією і фолікулами не є розумним унаслідок їх високої вартості.
При щоденному застосуванні або 2 рази на день (вранці і увечері) ці тести дають добрі результати, особливо, спільно з УЗД. При одночасному контролі на УЗД, можна почекати, поки фолікул не досягне приблизно 18-20 мм, коли він здатний овулювати, а вже тоді можна починати робити тести щодня.
Тест на овуляцію можна проводити у будь-який час дня, але слід дотримуватися по можливості одного і того ж часу проведення тесту. Слід утримуватися від сечовипускання як мінімум протягом 4-х годин до проведення тесту. Також треба уникати надмірного споживання рідини перед початком тестування, це може привести до зменшення кількості ЛГ в сечі і понизити достовірність результату.
Тримаючи кінчик абсорбенту направленим вниз, його треба помістити під струмінь сечі на 5 сек. Або можна зібрати сечу в чистий сухий посуд і помістити абсорбент в сечу на 20 сек. Утримуючи кінчик абсорбенту направленим вниз, виймають абсорбент з сечі, після цього можна знову надіти ковпачок. Результат можна побачити через 3 хвилини. Щоб побачити результат тесту на овуляцію треба подивитися у вікно результату і порівняти лінію результату зліва на корпусі палички з контрольною лінією справа. Лінія, найближча до стрілки на корпусі, і є лінія результату, яка показує рівень ЛГ в сечі, правіше від стрілки на корпусі палички знаходиться контрольна лінія. Контрольна лінія використовується для порівняння з лінією результату. Контрольна лінія з'являється завжди, якщо тест був проведений правильно.
Якщо лінія результату блідіша, ніж контрольна лінія, значить, викид ЛГ ще не відбувся, і тестування потрібно продовжувати щодня. Якщо лінія результату така ж або темніша, ніж контрольна лінія, значить, викид гормону вже відбувся, і протягом 24-36 годин наступить овуляція.
Найбільш відповідні для зачаття 2 дні починаються з того моменту, коли було визначено, що викид ЛГ вже відбувся. Якщо статеві зносини відбудуться в найближчі 48 годин, шанс завагітніти буде максимальним. Після визначення, що викид відбувся, немає необхідності продовжувати тестування. Існують і інші тести на овуляцію вони дешевші, там звичайна смужка, як в звичайному тесті на вагітність. Існують також прилади для визначення овуляції, які поступово витісняють одноразові тести, вони достатньо точно визначають момент овуляції, ще і багатофункціональні і економічніші. Їх не треба кожного разу міняти після використання, і вони розраховані на багаторічну роботу.
|